Safco Industrial Wire Shelving Add-On Unit
Stock #5292BL48" Width x 18" Depth x 72" Height - 4 x Shelf(ves) - 1000 lb Load Capacity - Leveling Glide, Adjustable Leveler, Adjustable Feet, Dust Proof - Black - Powder Coated - Steel - Assembly Required
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 5292BL |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Industrial Wire Shelving Add-On Unit |
| Product Description |
Industrial wire shelving offers a dust-free wire design and adjustable leveling feet with plastic caps to protect floors. Flexible design allows 1" shelf adjustments and modular expansion. Each shelf holds 1,000 lb. evenly distributed. Wire shelving is made from strong, welded steel construction (10-gauge shelf surface, 3-gauge frame, 16-gauge posts, 6-gauge wave pattern) with a durable powder-coat finish. Open wire design permits air circulation and prevents dust accumulation. Add-on and starter units (sold separately) can be combined to expand your shelving system. Easy collar-and-sleeve assembly requires no tools. Add-on unit includes four shelves, two posts and snap-together clips. Starter unit (sold separately) includes four shelves, four posts and snap-together clips. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Shelf |
| Total Number of Shelves | 4 |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Finishing | Powder Coated |
| Load Capacity | 1000 lb |
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Material Details |
|
| Height | 72" |
| Width | 48" |
| Depth | 18" |
| Additional Information |
Compatible with Model 5291 |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Limited Warranty | Lifetime |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.