Safco Industrial Wire Extra Shelf
Stock #5296BL48" Width x 24" Depth x 1.5" Height - 2 x Shelf(ves) - 2500 lb Load Capacity - Adjustable Glide, Durable - Black - Powder Coated - Steel - Assembly Required
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 5296BL |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Industrial Wire Extra Shelf |
| Product Description |
Extra shelves for Safco Industrial Wire Shelving offer a dust-free wire design. Flexible design allows 1" shelf adjustments and modular expansion. Each shelf holds 800 lb. evenly distributed. Wire shelving is made from strong, welded steel wire construction (10-gauge shelf surface, 3-gauge frame, 16-gauge posts, 6-gauge wave pattern) with a durable powder-coat finish. Open wire design permits air circulation and prevents dust accumulation. Starter unit (sold separately) includes four shelves, four posts and snap-together clips. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Type | Shelf |
| Total Number of Shelves | 2 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Finishing | Powder Coated |
| Load Capacity | 2500 lb |
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 1.5" |
| Width | 48" |
| Depth | 24" |
| Additional Information |
Compatible with 5294 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Limited Warranty | Lifetime |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.