Alba Over-the-panel Coat Hook Hanger
Stock #ABAPMMOUSPART
$69.32
/ 1 Each
- 1 + $69.32 EA
44 lb (19.96 kg) Capacity - 7.9" Height x 14.6" Width - for Coat, Cubicle, Clothes - Powder Coated - 1 Each
- Offers great care for clothes in the cubicle
- Includes rounded peg to hang accessories
- Fits perfectly in open-plan offices with cubicles
- Easy to install without tools
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Alba, Inc |
| Manufacturer Part Number | PMMOUSPART |
| Brand Name | Alba |
| Product Name | Over-the-panel Coat Hook Hanger |
| Product Description | Over-the-panel coat hanger offers great care for clothes in your cube thanks to the hanger shape of the rack and the rounded peg to hang accessories. Sturdy design holds 44 lb. while the sleek design perfectly fits to open-plan offices with office cubicles. Coat hanger is easy to install without any tools. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hook |
| Weight Capacity | 44 lb (19.96 kg) |
| Finishing | Powder Coated |
| Application/Usage |
|
| Peg Color | Black |
| Material Details |
ABS Plastic Peg |
| Height | 7.9" |
| Width | 14.6" |
| Diameter | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 1.124 lb |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.