Avery® Economy 3 Ring Binder
Stock #AVE03401
$7.44
/ 1 Each
- 1 + $7.44 EA
1 1/2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 275 Sheet Capacity - 2 1/10" Spine Width - 3 x 1.50" Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: 2, Internal - Polypropylene - Black - Yes - Pocket, PVC-free, Non-stick, Ink-transfer Resistant, Lightweight - 1
- Simple is the smart way to go
- Sturdy for light use
- Convenient organization with reliable 3 rings to secure your pages
- 2 interior pockets to hold loose or small papers
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 03401 |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Economy |
| Product Name | Economy 3 Ring Binder |
| Product Description | Keep your documents organized and easy to access with this 1.5-inch Avery® Standard Binder designed for light workloads and occasional use. This three-ring binder features a 2.1-inch wide spine and 1.5-inch round rings rings that hold up to 275 sheets of standard 8.5" x 11" paper. It also accommodates sheet protectors and dividers, making the loose leaf binder a smart choice for storing projects, reports, presentations, reference materials and more neatly in place. Inside, two clear binder pockets provide extra space for handouts, notes, or loose pages. Made from nonstick, PVC-free material, the pockets help prevent ink transfer while keeping papers clean, smooth, and easy to retrieve. Back-mounted rings allow pages to lie flat and turn smoothly, offering a more comfortable way to review notes or flip through materials. Finished with a deep-textured material, this binder delivers a polished, professional look suitable for the office, school, or home. Lightweight and practical, these Avery® binders offer the essential features you need to keep papers tidy, whether for short-term projects or everyday organization. Pair it with Avery dividers, sheet protectors, and other binder accessories to create a complete organization system that keeps every detail in place and easy to access, project after project. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Reference Binder |
| Binder Capacity | 1 1/2" |
| Sheet Capacity | 275 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Spine Size | 2 1/10" |
| Ring Size | 1.50" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 41% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
-
Avery Ready Index 8 Tab Dividers, Customizable TOC, 6 Sets (11186) - 48 x Divider(s) - 48 Tab(s) - Digit - 1-8 - 8 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - 3 Hole Punched - White Paper Divider - Multicolor Paper Tab(s) - 20% - Hole-punched, Printable, Customizable, Reinforced Tab, Pre-printed, Double-sided, Hole Reinforcement, Sturdy - 8 Dividers/Set - 1 Pack
Stock #AVE11186
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.