Avery® Shipping Tags, Manila, Strung, 6-1/4" x 3-1/8" , 1,000 Tags (12508)
Stock #AVE12508
$119.00
/ 1000 Each
- 1 + $119.00 BX
#9 - 6.20" Length x 3.13" Width - Rectangular - String Fastener - Card Stock - Manila - 1000
- Offers smooth writing surface with a neutral manila background
- Attach the tag with the included string to ensure it stays securely bound
- Features reinforced hole for extra strength to hold firmly without ripping
- Tag Size: 6-1/4" x 3-1/8
- 1000 / Box
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 12508 |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Shipping Tags, Manila, Strung, 6-1/4" x 3-1/8" , 1,000 Tags (12508) |
| Product Description | Strung shipping tags offer a smooth writing surface with a neutral background that makes your text stand out for easy reading. Attach the tag with the included string to ensure it stays securely bound to the item it represents. Each tag features a reinforced eyelet for extra strength to allow the string to hold the tag firmly without ripping through the cardstock. Tags are made of 11.5 point stock and are handwrite only. |
| Packaged Quantity | 1000 |
| Product Type | Shipping Tag |
| Standard Tag Size | #9 |
| Tag Length | 6.20" |
| Tag Width | 3.13" |
| Shape | Rectangular |
| Fastener Type | String |
| Features |
|
| Color Family | Beige |
| Product Color | Manila |
| Product Material | Card Stock |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Strung |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.