Avery® Event Tickets with Tear-Away Stubs for Laser and Inkjet Printers, 1¾" x 5½
Stock #AVE16154
$16.60
/ 200 / Pack
- 1 + $16.60 PK
1 3/4" Width x 5 1/2" Length - Laser, Inkjet - Matte - Matte White - 20 / Sheet - 200 / Pack
- Print tickets for fundraisers, promotions, events, raffles or giveaways from your desktop
- Use free templates, sequential numbering and mail merge to create tickets in minutes
- Bright white cardstock is printable on both sides
- Compatible with laser and inkjet printers
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 16154 |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Event Tickets with Tear-Away Stubs for Laser and Inkjet Printers, 1¾" x 5½" |
| Product Description | Create a buzz for your event or fundraiser by designing professional-looking tickets from your own computer. Customizable Tickets with Tear-Away Stubs are easy to print and offer a professional look with Avery Design and Print, making them perfect for raffles, door prizes, dances, school and church events or fundraisers. Bright-white, uncoated cardstock is printable on both sides. Personalize your tickets on one or both sides, and free online templates include automatic ticket numbering for easy record-keeping. The tickets separate cleanly after printing with no scissors required. Strong perforations on the stubs ensure they will stay put until your event. Letter-size ticket sheets are designed for laser and inkjet printers. Each 65 lb. sheet contains 10 tickets. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Label Width | 1 3/4" |
| Label Length | 5 1/2" |
| Basis Weight | 65 lb |
| Grammage | 176 g/m² |
| Number of Labels per Sheet | 20 |
| Print Technology |
|
| Finishing | Matte |
| Printable | Yes |
| Features |
|
| Color Family | White |
| Product Color | Matte White |
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.