Avery® Glossy Clear Rectangle Labels2" x 3
Stock #AVE22822
$27.01
/ 80 / Pack
- 1 + $27.01 PK
2" Width x 3" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet, Laser - Glossy Crystal Clear - Crystal Clear - Film - 8 / Sheet - 8 Total Sheets - 80 Total Label(s) - 80 / Pack
- Give your products a professional, printed-on look with these sleek, customizable labels
- Patented Easy Peel label sheets with the Pop-up Edge ensure a quick, easy application
- Print-to-the-edge capability lets you apply bold colors and sharp clear text all the way to the edge
- Permanent adhesive sticks to glass, plastic, paper and more
- Free templates make it easy to customize and print the labels using your laser or inkjet printer
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 22822 |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Easy Peel |
| Product Name | Glossy Clear Rectangle Labels2" x 3" |
| Product Description | Give your products a professional, printed-on look with these sleek, customizable, glossy clear labels. Print-to-the-edge capability lets you apply bold colors and sharp clear text all the way to the edge of the rectangular label to vividly showcase your logo or information. Patented, Easy Peel label sheets with the Pop-up Edge ensure a quick, easy application. Simply bend the label sheet back, peel and return the sheet to a flat position. Backed with permanent adhesive, the labels stick to glass, plastic, paper and more, allowing you to put your mark on nearly any product. With free templates and designs online, you can easily customize the labels with your unique marketing strategy in mind. Labels are compatible with laser and inkjet printers. |
| Packaged Quantity | 80 / Pack |
| Product Type | Promotional Label |
| Label Width | 2" |
| Label Length | 3" |
| Number of Sheets | 8 |
| Number of Labels per Sheet | 8 |
| Total Number of Labels | 80 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology |
|
| Finishing | Glossy Crystal Clear |
| Acid Free | Yes |
| UV Resistant | No |
| Waterproof | No |
| Features |
|
| Color Family | Clear |
| Product Color | Crystal Clear |
| Product Material | Film |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.