HON Bridge Pull, Set of 2
Stock #BSXBLPBRIDGE
$14.75
/ 2 / Pack
- 1 + $14.75 PK
4.25" Width x 0.75" Depth x 0.38" Height - Metal - Laminate, Silver - 2 / Pack
- Enhance look of BL Series desk drawers
- For use on BL Series Lateral Files, Pedestals and Personal Wardrobe Cabinets
- Bridge pull design easily matches a variety of aesthetic options
- Distinct appearance
- Backed by the HON Limited 5-Year Warranty
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | BLPBRIDGE |
| Brand Name | HON |
| Product Line | Foundations |
| Product Series | BL |
| Product Name | Bridge Pull, Set of 2 |
| Product Description | Replacement pull upgrades your standard arch pull for storage furniture in the Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. Contemporary MOD design feels perfectly at home in either a private office or open floor plan. Use this pair of field-installed pulls on Mod Series Lateral Files, Pedestals, Wardrobes and 2-Drawer Low Credenzas for a clean look. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Drawer Pull |
| Color Family | Silver |
| Product Color |
|
| Product Material | Metal |
| Height | 0.38" |
| Width | 4.25" |
| Depth | 0.75" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 5 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.