MasterVision Magnetic AdjustableDoublee-sided Easel
Stock #BVCEA49145026
$696.69
/ 1 Each
- 1 + $696.69 EA
White Surface - Rectangle - Magnetic - Assembly Required - 1 Each
- 2 dry-erase/magnetic boards to maximize space
- Both adjust in height from 55" to 66
- Both include trays for easy accessory access
- Mobile on easy-glide casters
- Bottom shelf for storage
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Bi-silque S.A |
| Manufacturer Part Number | EA49145026 |
| Brand Name | MasterVision |
| Product Name | Magnetic AdjustableDoublee-sided Easel |
| Product Description | This fully mobile and adjustable, double-sided easel is versatile enough for any situation. Magnetic lacquered steel surface means that it is suitable for frequent use and great for use as bulletin board with magnets (sold separately). Both boards adjust in height from 55" to 66" from floor. Adjustable height means it is suitable for any age group. Each board measures 29-1/2" wide x 41-7/10" high. Both boards are equipped with an accessory tray and aluminum frame. Bottom shelf (23-1/3" wide x 1" thick x 17-4/5" high) offers a handy storage area. Fully adjustable pad clamps hold any size easel pad. Easel features 2" easy glide casters for enhanced mobility. The caster locks for stability when not in use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board Easel |
| Board Surface Color | White |
| Shape | Rectangle |
| Stand Form Factor | Freestanding |
| Magnetic | Yes |
| Double Sided | Yes |
| Features |
|
| Height | 6.6" |
| Width | 3" |
| Depth | 2.1" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Portugal |
| Limited Warranty | 5 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.