MasterVision SlimLine Enclore Top Hinged Cork Indoor Glaze Case
Stock #BVCVT380101150
$533.60
/ 1 Each
- 1 + $533.60 EA
35.55" Board Height x 42.99" Board Width - Cork Surface - Lock, Self-healing, Lightweight - Aluminum Frame - 37.5" Height x 45" Width x 1.4" Depth - 1 Each
- Magnetic backing offers damage-free display options
- Seal-healing cork will not show pinholes for years of use
- Locking door keeps your materials safely secured
- Aluminum frame with reinforced corners offers extra stability
- Set includes 2 keys and wall-fastening kit
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Bi-silque S.A |
| Manufacturer Part Number | VT380101150 |
| Brand Name | MasterVision |
| Product Line | SlimLine |
| Product Name | SlimLine Enclore Top Hinged Cork Indoor Glaze Case |
| Product Description | SlimLine Enclosed Bulletin Board with a single door hinged at the top showcases your information without creating any obtrusion into walking spaces. It is easy to mount horizontally with included wall-fastening kit. Swing door locks secure menus, schedules, timetables and other vital postings. Door is made of strong acrylic for easy visibility. Internal depth is 7/10" for 3D displays. Board enclosure holds up to 15 letter-size sheets. Self-healing cork allows easy posting and will not show pinholes for long-lasting use. Frame is made of aluminum. Board comes with two keys. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Bulletin Board |
| Board Height | 35.55" |
| Board Width | 42.99" |
| Board Surface Material | Cork |
| Frame Color | Aluminum |
| Door Type | Hinged Door |
| Door Material | Acrylic |
| Shape | Rectangle |
| Application/Usage | Corridor |
| Features |
|
| Height | 37.5" |
| Width | 45" |
| Depth | 1.4" |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Portugal |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.