MasterVision SlimLine Magnetic Gray Fabric Enclosed Board
Stock #BVCVT630103690
$288.08
/ 1 Each
- 1 + $288.08 EA
36.60" Board Height x 26.40" Board Width x 0.70" Board Depth - Gray Fabric Surface - Magnetic, Lock, Reinforced Corners - Anodized Aluminum Frame - 28" Width - 1 Each
- Lush gray fabric stylishly displays information to enhance visibility
- Magnetic backing offers damage-free display options
- Enclosed construction protects your messages behind locking door
- Aluminum frame with reinforced corners offers extra stability
- Set includes 2 keys and wall-fastening kit
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Bi-silque S.A |
| Manufacturer Part Number | VT630103690 |
| Brand Name | MasterVision |
| Product Line | SlimLine |
| Product Name | SlimLine Magnetic Gray Fabric Enclosed Board |
| Product Description | SlimLine Enclosed Bulletin Board with a single door hinged at the top showcases your information without creating any obtrusion into walking spaces. It is easy to mount vertically with included wall-fastening kit. Swing door locks secure menus, schedules, timetables and other important messages. Door is made of strong acrylic for easy visibility. Internal depth is 1/2" for 3D displays. Board enclosure holds up to nine letter-size sheets. Bulletin surface features stylish gray fabric for effortless posting. Frame is made of aluminum. Board comes with two keys. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Bulletin Board |
| Board Height | 36.60" |
| Board Width | 26.40" |
| Board Depth | 0.70" |
| Board Surface Color | Gray |
| Board Surface Material | Fabric |
| Frame Material | Anodized Aluminum |
| Number of Doors | 1 |
| Door Color | Clear |
| Door Material | Acrylic |
| Shape | Rectangle |
| Mount Type | Wall Mount |
| Features |
|
| Width | 28" |
| Length | 38" |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | TAA |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Portugal |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.