Cardinal® OneStep Printable Dividers
Stock #CRD60990
$20.73
/ 1 Pack
- 1 + $20.73 PK
52 Print-on Tab(s) - 52 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 3 Hole Punched - Multicolor Divider - Multicolor Tab(s) - No - Reinforced Edges, Reinforced Tab - 1 Pack
- Create custom index sets with printable Table of Contents sheets and matching pre-printed tabs
- Easily organize documents with multicolor Table of Contents and color-coordinated tabs
- Tabs and ring edges are Mylar-reinforced for extra durability
- 52 dual-formatted tabs can be used portrait or landscape
- Customize your templates with easy-to-use, online templates
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 60990 |
| Brand Name | Cardinal® |
| Product Line | OneStep |
| Product Name | OneStep Printable Dividers |
| Product Description | OneStep Printable Dividers let you instantly create custom index sets by printing onto the two-column Table of Contents sheets. Matching, preprinted tabs on the divider sheets can be used in either portrait or landscape formats. Multicolored tab sets have coordinating multicolored Table of Contents sheets. Easy-to-use, free templates in your favorite software are available online with the details on packaging. Tabs and ring edges are reinforced to withstand heavy use. Table of Content sheets are compatible with laser and inkjet printers. Dividers are three-hole punched and sized for letter-size sheets. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Index Divider |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | Multicolor |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Tabs | 52 |
| Tab Style | Print-on |
| Tabs per Set | 52 |
| Tab Color | Multicolor |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Features |
|
| Product Color | Multicolor |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.