Cardinal® Extra-tough Poly Dividers
Stock #CRD84017CB
$7.28
/ 4 / Pack
- 1 + $7.28 PK
8 Tab(s) - 8 Tab(s)/Set - Letter - 8.50" Width x 11" Length - 3 Hole Punched - Multicolor Poly Divider - Fray Resistant, Tear Resistant, Scratch Resistant, Transfer Safe, Insertable Tab - 4 / Pack
- Extra tough
- Scratch-resistant, transfer-safe poly
- Extra-large insertable tabs
- Paper inserts included
- 5 Tabs/Set; 4 Sets/Pack
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 84017CB |
| Brand Name | Cardinal® |
| Product Name | Extra-tough Poly Dividers |
| Product Description | Extra-tough poly dividers with pockets outperform regular paper pockets for binders. They will not fray or tear out of rings. Scratch-resistant, transfer-safe poly will not damage photos or transfer inks or toners. Three-hole punched edge easily fits into standard three-ring binders. Each colorful divider has a single pocket that holds up to 30 sheets. Extra-large insertable tabs are designed so the tab inserts won't fall out. Set of dividers includes paper tab inserts and eight tabs in staggered positions for easy identification and access. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Pocket Divider |
| Divider Color | Multicolor |
| Divider Material | Poly |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Total Number of Tabs | 8 |
| Tabs per Set | 8 |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Features |
|
| Product Color | Multicolor |
| Height | 11.30" |
| Width | 0.06" |
| Length | 9.80" |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.