Crown Mats Needle-rib Wiper/Scraper Mat
Stock #CWNNR0046BR
$120.34
/ 1 Each
- 1 + $120.34 EA
Entryway, Indoor - 72" Length x 48" Width x 0.313" Thickness - Rectangular - Polyethylene Terephthalate (PET) - Brown - 1 Each
- Unique texture gently brushes debris from shoes at low-traffic entrances
- Needle-rib surface traps moisture and dirt to maintain clean environment
- Absorbent material retains moisture for increased cleaning efficiency
- Vinyl backing provides moisture barrier to help protect floors
- Quick-drying, fade-resistant design is made with P.E.T. recycled fiber
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Crown Mats |
| Manufacturer Part Number | NR0046BR |
| Brand Name | Crown Mats |
| Product Line | Needle-Rib |
| Product Name | Needle-rib Wiper/Scraper Mat |
| Product Description |
Wiper/scraper mat gently brushes debris from shoes at low-traffic entrances. Needle-rib surface traps moisture and dirt so fewer contaminants enter your building. Design allows it to retain moisture for increased cleaning efficiency. Vinyl backing provides a moisture barrier to help protect floors. Mat is quick-drying and fade-resistant. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Scraper Mat |
| Mat Width | 48" |
| Mat Length | 72" |
| Mat Thickness | 0.313" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Weight (Approximate) | 15.40 lb |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.