DURABLE Crystal Standoff Interior Wall Sign
Stock #DBL482019
$72.03
/ 1 Each
- 1 + $72.03 EA
4.1" Width x 4.1" Height x 0.9" Depth - Square Shape - Wall Mountable - Indoor - Acrylic - Clear - 1 Each
- Keeps customers and employees informed
- Maintains a sophisticated, streamlined appearance
- Elegant look with crystal-clear lenses with attractive, silver-hued standoffs
- Easy to update
- Create new messages with free online software
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Durable Office Products Corp. |
| Manufacturer Part Number | 482019 |
| Brand Name | DURABLE |
| Product Name | Crystal Standoff Interior Wall Sign |
| Product Description | Crystal Signs provide stylish interior signage that can be updated instantly whenever tenant, faculty or staff changes occur. Transparent design allows straightforward edits and updates. Each sign includes standoff posts, two acrylic panels, two microperforated Mylar inserts, mounting hardware and a template for wall-mounting. Included laser-printable Mylar inserts are sized for an exact panel fit and are microperforated for a clean tearing with no scissors needed. Refills allow you to create new messages effortlessly using Durable's free online software. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Information Sign |
| Shape | Square |
| Application/Usage | Indoor |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Acrylic |
| Height | 4.1" |
| Width | 4.1" |
| Depth | 0.9" |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.