Deflecto SuperTray Countertop Tray
Stock #DEF63304
$73.22
/ 2 / Set
- 1 + $73.22 EA
2 Tier(s) - 2.63" Height x 11.13" Width x 15" Depth - Desktop - Break Resistant - Black - Plastic - 2 / Set
- Lightweight, yet strong enough to hold heavy catalogs without cracking
- Extra-tall, sturdy risers allow a full 6-1/2" height of storage capacity on bottom tray
- 2 trays include a set of 3" and 5" extra-tall risers
- 2 Trays/ Set
- Overall dimensions: 11-1/8"W x 15"D x 2-5/8"H
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 63304 |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | SuperTray |
| Product Name | SuperTray Countertop Tray |
| Product Description |
Break-resistant trays with sturdy risers are lightweight, yet strong enough to hold heavy catalogs and medical files without cracking. Extra-tall, sturdy risers allow a full 6-1/2" height of storage capacity on bottom tray. Two trays include a set of 3" and 5" extra-tall risers. |
| Packaged Quantity | 2 / Set |
| Product Type | Desk Tray |
| Number of Tiers | 2 |
| Shape | Rectangle |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Features | Break Resistant |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 2.63" |
| Width | 11.13" |
| Depth | 15" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.