Duck Brand Double-wall Construction Heavy-duty Boxes
Stock #DUC280728
$39.38
/ 6 / Pack
- 1 + $39.38 PK
External Dimensions: 16" Width x 15" Depth x 16" Height - 42 lb - Heavy Duty - Brown - 6 / Pack
- Double-wall construction for additional strength compared to standard single-wall boxes
- Durable construction makes the box last longer
- Includes lines in one top flap to describe the contents in bold lettering
- Ideal for moving heavier items and great for storage
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Shurtech Brands |
| Manufacturer Part Number | 280728 |
| Brand Name | Duck |
| Product Name | Brand Double-wall Construction Heavy-duty Boxes |
| Product Description | Heavy-duty boxes offer double-wall construction for additional strength compared to standard single-wall boxes. Ideal for moving heavier items and great for storage. Durable construction makes the box last longer. Each box includes lines in one top flap to describe the contents in bold lettering. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Storage Case |
| Case Style | Box |
| Weight Capacity | 42 lb |
| Strength | Heavy Duty |
| Features |
|
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Height | 16" |
| Width | 16" |
| Depth | 15" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.