ES ROBBINS EverLife Rectangular Chair Mat
Stock #ESR120321
$116.30
/ 1 Each
- 1 + $116.30 EA
Pile Carpet - 60" Length x 46" Width x 0.250" Thickness - Rectangular - Vinyl - Clear - 1 Each
- AnchorBar cleat system holds securely yet is gentle on carpet and hands
- Protects flat to low-pile carpet up to 1/4" thick (including padding) from chair caster wear and tear
- Clear vinyl design with light surface texture for optimal ergonomic rolling performance
- Rectangular shape provides a large surface area for maximum mobility
- Greenguard Gold Certified for low chemical emissions to UL 2818
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | ES ROBBINS Corporation |
| Manufacturer Part Number | 120321 |
| Brand Name | ES ROBBINS |
| Product Line | Everlife |
| Product Name | EverLife Rectangular Chair Mat |
| Product Description | Rectangular, crystal-clear mat with a straight edge is designed to preserve and protect your low-pile carpet up to 1/4" thick (including padding). Exclusive, AnchorBar chairmat cleat system provides easy handling, long-lasting durability and a clean, modern look. Chairmat cleats hold mat firmly in place yet are gentle on carpet and fingers. Engineered for optimum clarity, high performance and a smooth effortless roll, thick vinyl mat is designed for heavy use to protect against wear and tear from chair casters. Mat offers a thickness of 98 mil. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 46" |
| Mat Length | 60" |
| Mat Thickness | 0.250" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Pile Carpet |
| Features |
|
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Certifications & Standards |
MWBE |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Limited Warranty | Lifetime |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.