ES ROBBINS Low-Pile Carpet Chair Mat
Stock #ESR128073
$60.37
/ 1 Each
- 1 + $60.37 EA
Pile Carpet, Low Pile - 48" Length x 36" Width x 0.375" Thickness - Lip Size 10" Length x 20" Width - Vinyl - Clear - 1 Each
- AnchorBar cleat system holds securely yet is gentle on carpet and hands
- Protects low-pile carpet up to 3/8" thick (including padding) from chair caster wear and tear
- Clear vinyl design with light surface texture for optimal ergonomic rolling performance
- Lip shape is ideal for extended under-desk coverage and narrow workstation openings
- Greenguard Gold Certified for low chemical emissions to UL 2818
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | ES ROBBINS Corporation |
| Manufacturer Part Number | 128073 |
| Brand Name | ES ROBBINS |
| Product Line | Everlife |
| Product Name | Low-Pile Carpet Chair Mat |
| Product Description |
Extend the life of your floors by protecting against scuffs, scrapes, and chair caster wear. An essential addition to your workspace, provides a smooth rolling surface that enhances ergonomic confort by increating your mobility. Features Anchorbar ® carpet cleat system, holds securely yet is gentle on carpets and hands. Low Pile - With Lip. 36" x 48". Greenguard Gold Certified. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 36" |
| Mat Length | 48" |
| Mat Thickness | 0.375" |
| Lip Width | 20" |
| Lip Length | 10" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Certifications & Standards |
MWBE |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Limited Warranty | Lifetime |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.