Energizer MAX Alkaline AAA Batteries
Stock #EVEE92LP16For Toy - AAA - 1.5 V DC - 16 / Pack
- Long-lasting power source
- Use in calculators, pencil sharpeners, cameras, flashlights and more
- Date-coded and 100% mercury-free
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | E92LP-16 |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | MAX |
| Product Model | E92LP-16 |
| Product Name | MAX Alkaline AAA Batteries |
| Product Description | Power the devices you love with Energizer MAX AAA Alkaline Batteries. These Energizer batteries fuel the technology that helps you live, work and play, whether you need batteries for everyday electronics like your wireless mouse or toy batteries for your child's favorite toys. Energizer's #1 longest-lasting MAX, these triple A batteries keep your favorite devices running with Enhanced Energy™ - a more efficient cell design results in a longer lasting battery. With a shelf life of up to 15 years in storage, these Energizer AAA batteries are ready to keep your devices operating when you need them most. Depend on the power of Energizer MAX AAA Batteries to power your everyday electronics. |
| Packaged Quantity | 16 / Pack |
| Product Type | Battery |
| Application/Usage | Toy |
| Battery Size | AAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Output Voltage | 1.5 V DC |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 4.5" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 7.8" |
| Diameter | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 7.41 oz |
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.