Bankers Box 9-Compartment Cubby
Stock #FEL3380701
$92.02
/ 4 / Carton
- 1 + $92.02 CT
9 Compartment(s) - Compartment Size : 4.75" x 9" x 12.75" - 16" Height x 28.25" Width x 13" Depth - Desktop - Sturdy - 60% Recycled - Blue - Corrugated Paper - 4 / Carton
- Central location for storing large textbooks and tracking student work
- 9 roomy compartments for holding oversized books and teaching materials
- Sturdy, multilayered construction for lasting performance
- Includes channels for easy labeling and file identification
- 60% recycled content
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 3380701 |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Name | 9-Compartment Cubby |
| Product Description |
The Bankers Box 9-Compartment Classroom Cubby provides a central location to store large text books and track student work. Nine roomy compartments hold oversized books and teaching materials. Sturdy multilayered construction offers lasting performance. Channels in the cubby allow easy labeling and file identification. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Type | Literature Rack |
| Total Number of Compartments | 9 |
| Compartment Height | 4.75" |
| Compartment Width | 9" |
| Compartment Depth | 12.75" |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | Book Storage |
| Features | Sturdy |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Corrugated Paper |
| Height | 16" |
| Width | 28.25" |
| Depth | 13" |
| Weight (Approximate) | 4 lb |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Internal Dimension: 4.75 x 9.00 x 12.75 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.