Fellowes 6-Compartment Shelf Organizer
Stock #FEL3381201
$41.03
/ 1 Each
- 1 + $41.03 EA
6 Compartment(s) - Compartment Size : 2.63" x 11" x 13" - 18" Height x 11.88" Width x 13.25" Depth - Desktop - Sturdy - 60% Recycled - Purple - Corrugated Paper - 1 Each
- Stores and organizes printouts, reading materials and more
- Sturdy, multilayer construction effectively protects contents
- Made from 60% recycled corrugated paper
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 3381201 |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | 6-Compartment Shelf Organizer |
| Product Description | The Bankers Box 6-Shelf Organizer stores, protects and organizes printouts, art supplies, reading materials and assignments in the classroom. Design features a sturdy multilayer construction and easy assembly. Organizer is made with a high percentage of recycled content. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Shelf |
| Total Number of Compartments | 6 |
| Compartment Height | 2.63" |
| Compartment Width | 11" |
| Compartment Depth | 13" |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Features | Sturdy |
| Color Family | Purple |
| Product Color | Purple |
| Product Material | Corrugated Paper |
| Height | 18" |
| Width | 11.88" |
| Depth | 13.25" |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Additional Information |
Internal Dimension: 2.63 x 11.00 x 13.00 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.