Fellowes Bankers Box SmoothMove Classic Moving Boxes, Medium
Stock #FEL7717201
$61.24
/ 8 / Carton
- 1 + $61.24 CT
Internal Dimensions: 15" Width x 18" Depth x 14" Height - External Dimensions: 15.5" Width x 19" Depth x 14.5" Height - Lift-off Closure - Kraft - Yes - 8 / Carton
- Easy setup - no tape required for box assembly
- Convenient liftoff lid
- Easy-carry handles
- Durable, double-end, double-bottom construction
- Reusable and recyclable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7717201 |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | SmoothMove |
| Product Name | Bankers Box SmoothMove Classic Moving Boxes, Medium |
| Product Description |
Quick Assembly: no tape is required, so you can quickly and easily assemble the boxes Durable and Made in the USA: unique double wall construction for extra strength on sides and bottom, and made in the USA using strong 32 ECT B-Flute Kraft corrugated board Built In Handles: reinforced, easy carry handles make it simple to carry and move your boxes Convenient lift-off lid: quick access to your items when needed but the lid stays secure while transporting your moving boxes Recyclable, Stackable, and Reusable: our stronger moving boxes are easier to keep organized in stacks, quick to break down, and store flat until ready to reuse 100+ years of experience: Bankers Box is a brand built with your moving projects in mind, offering strength and reliability to protect your more valuable items |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
| Case Style | Box |
| Closure Type | Lift-off |
| Handle | Yes |
| Compartment Height | 14" |
| Compartment Width | 15" |
| Compartment Depth | 18" |
| Features |
|
| Product Color | Kraft |
| Height | 14.5" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 19" |
| Weight (Approximate) | 1.80 lb |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 85% |
| Post-consumer-waste% | 75% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.