Bankers Box SmoothMove Moving Boxes
Stock #FEL7718201
$85.54
/ 5 / Carton
- 1 + $85.54 PK
Internal Dimensions: 17" Width x 21" Depth x 17" Height - External Dimensions: 17.6" Width x 22.3" Depth x 17.4" Height - Lift-off Closure - Corrugated Paper - Kraft - Yes - 5 / Carton
- Easy setup - no tape required for box assembly
- Convenient liftoff lid
- Easy-carry handles
- Durable, double-end, double-bottom construction
- Made from strong 32 ECT B-Flute Kraft corrugated board
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7718201 |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | SmoothMove |
| Product Name | SmoothMove Moving Boxes |
| Product Description |
Large moving boxes with lids make it easy to pack and store items. Boxes are made with a durable, double-bottom, double-end construction. Lids ship attached to prevent lid loss and then tear off for use. Built-in handles on the sides make them easy to carry. Pre-printed charting on the exterior offers a place to itemize the contents. No tape is required for assembly. Recyclable boxes are reusable for the next move. Boxes are made of strong, 32 ECT C-Flute, corrugated material. |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
| Case Style | Box |
| Closure Type | Lift-off |
| Handle | Yes |
| Compartment Height | 17" |
| Compartment Width | 17" |
| Compartment Depth | 21" |
| Features |
|
| Product Color | Kraft |
| Exterior Material | Corrugated Paper |
| Height | 17.4" |
| Width | 17.6" |
| Depth | 22.3" |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 85% |
| Post-consumer-waste% | 75% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.