Fellowes Keyboard Palm Support with Microban® Protection
Stock #FEL9183201
$36.82
/ 1 Each
- 1 + $36.82 EA
0.63" Height x 18.25" Width x 3.38" Depth - Black - Polyurethane - 1
- Go beyond comfort with Fellowes patented Health-V Channel
- Relieves wrist pressure to help prevent carpal tunnel syndrome
- Contoured shape encourages correct ergonomic position
- Self-adjusting gel support puts any size hand in neutral posture
- Microban antimicrobial protection keeps product cleaner
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9183201 |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Keyboard Palm Support with Microban® Protection |
| Product Description |
Improve your workstation comfort with this Fellowes® ergonomic keyboard wristrest support. The cool. self-adjusting gel conforms to your wrists to provide customized support. Microban® antimicrobial protection helps keep your wrist support cleaner. The black color 9183201 lets this wrist support blend in with your office furnishings, making it a seamless and functional addition to your desk. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Keyboard Pad |
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 0.63" |
| Width | 18.25" |
| Depth | 3.38" |
| Weight (Approximate) | 11.84 oz |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 1 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.