Fellowes Mouse Pad / Wrist Support with Microban® Protection
Stock #FEL9184001
$20.02
/ 1 Each
- 1 + $20.02 EA
0.88" Height x 8.25" Width x 9.88" Depth - Graphite - Memory Foam - 1
- Go beyond comfort with Fellowes patented Health-V Channel
- Relieves wrist pressure to help prevent carpal tunnel syndrome
- Self-adjusting memory foam support conforms to your wrist for personalized comfort
- Soft, breathable jersey fabric cover
- Microban antimicrobial protection keeps product cleaner
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9184001 |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Mouse Pad / Wrist Support with Microban® Protection |
| Product Description |
Improve your work station comfort with this Fellowes® ergonomic mouse pad with wristrest support. The jersey fabric cover keeps the support soft to the touch with a breathable design to keep you comfortable and cool. Self-adjusting memory foam conforms to your wrists to provide customized support. Microban® antimicrobial protection helps keep your wrist support cleaner. The graphite color 9184001 lets this wrist support blend in with your office furnishings, making it a seamless and functional addition to your desk. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Mouse Pad |
| Features |
|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Product Material | Memory Foam |
| Surface Material | Jersey |
| Height | 0.88" |
| Width | 8.25" |
| Depth | 9.88" |
| Weight (Approximate) | 8.48 oz |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 1 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.