FireKing Patriot Series 2-Drawer Vertical Files
Stock #FIR2P1825CPA- 1 + $2,406.66 EA
17.7" Width x 25" Depth x 27.7" Height - 2 x Drawer(s) for File - Legal, Letter - Vertical - Fire Proof, Impact Resistant, Locking Drawer, Scratch Resistant, Ball Bearing Slide, Recessed Handle - Parchment - Gypsum, Steel
- Provides protection from fire, impact and explosion for all your important files
- Offers Class 350 one-hour fire and impact rating; also designed to prevent water damage
- Insulation between all drawers makes each drawer a separate insulated container
- High drawer sides are ready for use with hanging folders without the need for frames
- Two-position drawer catch allows access to one drawer while the other remains locked
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | FireKing Security Group |
| Manufacturer Part Number | 2P1825CPA |
| Brand Name | FireKing |
| Product Line | Patriot |
| Product Name | Patriot Series 2-Drawer Vertical Files |
| Product Description |
Vertical file provides your important records with the protection they need. The 25" deep, two-drawer vertical file with recessed handles offers the same Class 350 one-hour fire and impact rating as the standard unit size. Fireproof insulation is 100 percent gypsum, reinforced by a 1" x 2" lattice made of 14-gauge, galvanized, welded steel wire, providing complete peace of mind from fire, impact, or explosion. Two-position drawer catch allows access to one drawer while the other remains locked. Drawer heads are formed of welded steel. Scratch-resistant finish is an environmentally friendly, electrostatic powder coating applied to all sides. High sides are ready for use with letter-size and legal-size hanging folders so no additional frames are needed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| Media Size Supported |
|
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Application/Usage | File Storage |
| Features |
|
| Color Family | Other |
| Product Color | Parchment |
| Product Material |
|
| Height | 27.7" |
| Width | 17.7" |
| Depth | 25" |
| Weight (Approximate) | 287 lb |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.