FireKing Patriot Series 4-Drawer Vertical Fire Files
Stock #FIR4P2131CPA
$4,349.13
/ 1 Each
- 1 + $4,349.13 EA
20.8" Width x 31.6" Depth x 52.8" Height - 4 x Drawer(s) for File - Legal - Vertical - Fire Proof, Impact Resistant, Locking Drawer, Scratch Resistant, Recessed Handle, Ball Bearing Slide - Parchment - Gypsum, Steel
- Provides protection from fire, impact and explosion for all your important files
- Offers Class 350 one-hour fire and impact rating; also designed to prevent water damage
- Insulation between all drawers makes each drawer a separate insulated container
- High drawer sides are ready for use with hanging folders without the need for frames
- Two-position drawer catch allows access to one drawer while the other remains locked
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | FireKing Security Group |
| Manufacturer Part Number | 4P2131CPA |
| Brand Name | FireKing |
| Product Line | Patriot |
| Product Name | Patriot Series 4-Drawer Vertical Fire Files |
| Product Description | Full-size vertical file provides protection for all your important files with a Class 350 one-hour fire and impact rating. Fireproof insulation is 100 percent gypsum, reinforced by a 1" x 2" lattice made of 14-gauge, galvanized, welded steel wire, providing complete peace of mind from fire, impact or explosion. Scratch-resistant finish is an environmentally friendly electrostatic powder coating applied to all sides. High sides are ready for use with legal-size hanging folders so no additional frames are needed. Locking drawers operate on full-extension, ball-bearing slides. Highly secure, four-drawer file also features recessed handles, field-replaceable steel panels and a standard locking system. Two-position drawer catch allows access to one drawer while the others remain locked. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
| Total Number of Drawers | 4 |
| Drawer Type | File |
| Media Size Supported | Legal |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Application/Usage | File Storage |
| Features |
|
| Color Family | Other |
| Product Color | Parchment |
| Product Material |
|
| Height | 52.8" |
| Width | 20.8" |
| Depth | 31.6" |
| Weight (Approximate) | 664 lb |
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | 10 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.