Floortex Desktex® Polycarbonate Desk Pad 20" x 36
Stock #FLRDE2036RA
$49.79
/ 1 Each
- 1 + $49.79 EA
Rectangular - 20" Width x 36" Length x 0.03000" Depth - Clear Backing - Polycarbonate - Clear - TAA Compliant
- Polycarbonate material provides incredibly durable, clear desk protection
- Durable construction protects table from scratches and spills
- Heat-resistant to 212 degrees Fahrenheit for safe use with hot beverages
- Anti-Slip backing; 1-year Limited Warranty
- Product size: Rectangular 20" x 36
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Floortex |
| Manufacturer Part Number | DE2036RA |
| Brand Name | Floortex |
| Product Line | Desktex® |
| Product Name | Desktex® Polycarbonate Desk Pad 20" x 36" |
| Product Description | Desktex polycarbonate desk mat provides incredibly durable, clear desk protection and is heat-resistant to 212 degrees Fahrenheit to protect desktops from hot drinks. It offers twice the impact strength of vinyl. Extremely durable mat reliably protects desks from scratches, scuffs and spillage. It is compatible with optical and ball-operated mouse units. Mat is 100 percent recyclable and manufactured using up to 25 percent renewable energy. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Color | Clear |
| Shape | Rectangular |
| Features |
|
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polycarbonate |
| Height | 36" |
| Width | 20" |
| Depth | 0.03000" |
| Length | 36" |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Limited Warranty | 1 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.