Ghent 1-door Enclosed Indoor Bulletin Board
Stock #GHEPA13624K
$489.07
/ 1 Each
- 1 + $489.07 EA
36" Board Height x 24" Board Width - Cork Surface - Shatter Resistant - 1 Each
- Single locking door protects your posting
- Satin aluminum frame
- Self-healing natural cork
- Full-length hinges and acrylic panels
- Flush-mount lock and 2 keys
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Ghent Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | PA13624K |
| Brand Name | Ghent |
| Product Name | 1-door Enclosed Indoor Bulletin Board |
| Product Description | Enclosed cork bulletin board features a single door and anodized aluminum in a satin finish. The self-healing, natural cork surface will hold up under the most demanding use to provide years of reliable service. Door features full-length hinges and shatter-resistant acrylic panels with flush-mount lock and two keys for added security. For indoor use, bulletin board also features concealed corner brackets for easy, secure mounting. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Bulletin Board |
| Board Height | 36" |
| Board Width | 24" |
| Board Surface Material | Cork |
| Number of Doors | 1 |
| Door Type | Hinged Door |
| Door Material | Acrylic |
| Application/Usage | Presentation |
| Features | Shatter Resistant |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.