Ghent 2-Door Enclosed Bulletin Board
Stock #GHEPA23648K
$939.66
/ 1 Each
- 1 + $939.66 EA
48" Board Height x 36" Board Width - Cork Surface - Shatter Resistant - 1 Each
- 2 locking doors protect your posting
- Concealed corner brackets for easy, secure mounting
- Self-healing natural cork
- Flush-mount locks and shatter-resistant acrylic panels for added security
- Recommended for indoor use
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Ghent Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | PA23648K |
| Brand Name | Ghent |
| Product Name | 2-Door Enclosed Bulletin Board |
| Product Description | Enclosed cork bulletin board features two doors and anodized aluminum in a satin finish. The self-healing, natural cork surface will hold up under the most demanding use to provide years of reliable service. Doors feature full-length hinges and shatter-resistant acrylic panels with flush-mount locks and four keys for added security. For indoor use, bulletin board also features concealed corner brackets for easy, secure mounting. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Bulletin Board |
| Board Height | 48" |
| Board Width | 36" |
| Board Surface Material | Cork |
| Number of Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Door |
| Door Material | Acrylic |
| Application/Usage | Presentation |
| Features | Shatter Resistant |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.