Ghent 3-door Enclosed Cork Bulletin Board
Stock #GHEPA34872K
$1,650.66
/ 1 Each
- 1 + $1,650.66 EA
48" Board Height x 72" Board Width - Natural Cork Surface - Self-healing, Shatter Resistant, Tamper Proof, Locking Door - Satin Aluminum Frame - 2.3" Depth - 1 Each
- Natural cork surface is self-healing and withstands repeated tacking
- Shatter-resistant acrylic keeps your display clean and undisturbed
- Flush-mount lock prevents tampering for added protection
- Concealed corner brackets allow fast, secure mounting
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Ghent Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | PA34872K |
| Brand Name | Ghent |
| Product Series | PA |
| Product Model | PA34872K |
| Product Name | 3-door Enclosed Cork Bulletin Board |
| Product Description | Indoor enclosed bulletin board displays your important information while protecting your contents from being accessed. The natural cork surface is self-healing and will withstand repeated tacking. Hinged doors feature shatter-resistant acrylic to keep your display clean and undisturbed. Flush-mount lock prevents tampering for added protection. Concealed corner brackets allow fast, secure mounting for convenient display. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Bulletin Board |
| Board Height | 48" |
| Board Width | 72" |
| Board Surface Color | Natural |
| Board Surface Material | Cork |
| Frame Color | Satin |
| Frame Material | Aluminum |
| Number of Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Door |
| Door Material | Acrylic |
| Shape | Rectangle |
| Application/Usage | Indoor |
| Features |
|
| Depth | 2.3" |
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.