HP Heavyweight Coated Paper
Stock #HEWQ1956A
$359.63
/ 1 Roll
- 1 + $359.63 RL
89 Brightness - 96% Opacity - 42" x 225 ft - 35 lb Basis Weight - Matte, Smooth - Heavyweight, Quick Drying - White - 1 Roll
- Captures vivid, high-resolution color and dense black images
- Ideal for color-accurate everyday prints and design proofs
- Coated to be printed with dye or pigment inks
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | Q1956A |
| Brand Name | HP |
| Product Name | Heavyweight Coated Paper |
| Product Description | Coated paper is ideal for color-accurate everyday prints and design proofs. Bright white paper captures vivid, high-resolution color and dense black images. Coated paper can be printed with dye or pigment inks for the broadest application possibilities and printing flexibility. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Coated Paper |
| Sheet Size | 42" x 225 ft |
| Core Diameter | 2" |
| Basis Weight | 35 lb |
| Sheet Thickness | 6.60 mil |
| Print Technology | Inkjet |
| Surface Finish |
|
| Brightness | 89 |
| Opacity Percentage | 96% |
| Opacity Standard | TAPPI T-425 |
| Features |
|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 6" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 44" |
| Weight (Approximate) | 23 lb |
| Additional Information |
|
| Compatibility |
HP Designjet Printers:
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.