HP Universal Satin Photo Paper
Stock #HEWQ8920A
$132.08
/ 1 Roll
- 1 + $132.08 RL
90 Brightness - 96% Opacity - 24 1/64" x 100 1/16 ft - Satin - White - 1 Roll
- For HP inks and HP Designjet printers
- For large format printing needs
- Produces vivid colors
- Ideal for presentation graphics and displays
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | Q8920A |
| Brand Name | HP |
| Product Line | Everyday |
| Product Name | Universal Satin Photo Paper |
| Product Description |
Look to this Universal Satin Photo Paper to provide a high-quality choice. Produce vivid colors ideal for presentation graphics and indoor displays from posters and presentations to photo enlargements and art reproductions. Enjoy reliable, trouble-free, HP large format printing with HP photo papers designed together with HP inks and HP Designjet printers. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Photo Paper |
| Sheet Size | 24 1/64" x 100 1/16 ft |
| Sheet Thickness | 9.10 mil |
| Print Technology | Inkjet |
| Surface Finish | Satin |
| Brightness | 90 |
| Opacity Percentage | 96% |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 5.3" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 26.6" |
| Diameter | 2" |
| Weight (Approximate) | 11 lb |
| Additional Information |
|
| Compatibility |
HP Designjet Printers:
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.