House of Doolittle Classic 12-month Wall Calendar
Stock #HOD380
$30.43
/ 1 / Each
- 1 + $30.43 EA
Julian Dates - Monthly - 1 Year - January 2026 to December 2026 - 2 Month Single Page Layout - 20" x 26" Sheet Size - 3.75" x 2.62" Block - Tan - Leather, Paper - 1 / Each
- Ruled daily blocks are 2-1/2" x 3-3/4
- Simulated leather binding is 3-hole punched for hanging
- Full-year calendar reference; Julian dates
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 380 |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Product Name | Classic 12-month Wall Calendar |
| Product Description |
Wall calendar offers 12 months of dated planning from January to December. One-page-per-month format includes ruled daily blocks (2-1/2" x 3-3/4"), Sunday-through-Saturday scheduling, count of days/days remaining and a full-year calendar reference along the top for quick reference. Calendar is three-hole punched for hanging and printed in dark brown and beige ink. The brown binding at the top is made of simulated leather. Heavy, noncurling recycled paper is made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 / Each |
| Product Type | Calendar |
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 26" |
| Sheet Width | 20" |
| Block Height | 3.75" |
| Block Width | 2.62" |
| Single Page Layout | 2 Month |
| Time Period | 1 Year |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Month | December |
| End Year | 2026 |
| Mount Type | Wall |
| Features | Perforated |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Material |
|
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.