HON 510 Series Vertical File With Lock - 4-Drawer
Stock #HON514CPP- 1 + $807.93 EA
18.3" Width x 25" Depth x 52" Height - 4 x Drawer(s) for File - Legal - Vertical - Security Lock - Black - Baked Enamel - Steel
- 4 vertical reinforcements keep the cabinet sturdy and the drawers gliding smoothly
- Double-walled front kickplate stands up to impact
- Ideal for long-term, high-security document storage
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | 514CPP |
| Brand Name | HON |
| Product Series | 510 |
| Product Name | 510 Series Vertical File With Lock - 4-Drawer |
| Product Description |
Commercial-grade vertical file features four drawers, full-cradle suspension, up to 10 nylon rollers to ensure smooth quiet operation, and a "One Key" interchangeable core removable lock. High drawer sides accommodate legal-size hanging folders. Spring-loaded follower blocks keep the files upright with positive side-action positioning. Drawers feature bright aluminum pulls, label holders and a thumb latch. Vertical file is made of heavy-gauge steel with baked enamel finish. Certified by SCS to be in compliance with specific indoor air quality emission requirements. Meets and/or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
| Total Number of Drawers | 4 |
| Drawer Type | File |
| Media Size Supported | Legal |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Finishing | Baked Enamel |
| Application/Usage | File Storage |
| Features | Security Lock |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 52" |
| Width | 18.3" |
| Depth | 25" |
| Weight (Approximate) | 118 lb |
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 24% |
| Assembly Required | No |
| Limited Warranty | Lifetime |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.