HON 800 Series Lateral File - 5-Drawer
Stock #HON885LP
$2,126.30
/ 1 Each
- 1 + $2,126.30 EA
36" Width x 18" Depth x 64.2" Height - 2 x Shelf(ves) - 5 x Drawer(s) - Legal, Letter - Lateral - Security Lock - Black - Baked Enamel - Steel - Recycled
- Best-selling lateral files from HON - one of America's filing and storage leaders
- 2-sided lock mechanism resists tampering
- One of the best-built lateral files
- Double-walled base keeps the cabinet frame perfectly aligned for years of reliable service
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | 885LP |
| Brand Name | HON |
| Product Series | 800 |
| Product Name | 800 Series Lateral File - 5-Drawer |
| Product Description | Five-drawer lateral file offers clean lines, reinforced case construction, dual side locks for security, and full-width, designer-style handles with magnetic label holders. Baked enamel finish over rust-inhibiting, phosphate pretreatment adds more durability. Three-part, telescoping, ball-bearing suspension delivers smooth drawer operation. Lateral file includes four fixed drawers. Ideal for binders, end-tab files, standing files or supplies. Drawers accommodate letter-size or legal-size folders from side-to-side with included adjustable hangrails. Drawers are flush at the top and sides and feature drawer-extension restraint. Mechanical interlock allows only one drawer to open at a time. Lateral file also offers four adjustable leveling guides for stabilizing and HON One Key interchangeable, core-removable lock. Lock mechanism secures both sides of drawers. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
| Total Number of Shelves | 2 |
| Total Number of Drawers | 5 |
| Media Size Supported |
|
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Finishing | Baked Enamel |
| Application/Usage | File Storage |
| Features | Security Lock |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 64.2" |
| Width | 36" |
| Depth | 18" |
| Weight (Approximate) | 240 lb |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 26% |
| Post-consumer-waste% | 23% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Scientific Certification Systems (SCS) |
| Limited Warranty | Lifetime |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.