HON 800 Series Wide Lateral File with Storage Cabinet - 2-Drawer
Stock #HON885LSP
$1,671.09
/ 1 Each
- 1 + $1,671.09 EA
36" Width x 18" Depth x 64.2" Height - 3 x Shelf(ves) - 2 x Drawer(s) for File - 2 x Side Open Door(s) - Legal, Letter - Lateral - Interlocking, Tamper Resistant, Locking Door, Ball-bearing Suspension, Leveling Glide, Security Lock - Black - Steel - Recycled
- Top of file offers 2 adjustable shelves in storage case with 2 hinged doors
- Bottom of file offers 2 drawers for letter-size or legal-size folders
- Features full-width, radius-style drawer and door pulls
- Includes magnetic labels for drawers
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | 885LSP |
| Brand Name | HON |
| Product Line | Brigade |
| Product Series | 800 |
| Product Model | H885LS |
| Product Name | 800 Series Wide Lateral File with Storage Cabinet - 2-Drawer |
| Product Description | Lateral file with cabinet storage is built to withstand all your storage demands. It features locking, hinged doors with bevel pulls and two adjustable shelves that adjust in 2" increments. Bottom of cabinet has two lateral file drawers with full-width radius pulls, steel ball-bearing suspension, and adjustable hangrails for side-to-side, letter-size/legal-size filing. Mechanical interlock inhibits the extension of more than one drawer at a time. "One-Key" core-removable locks on door and on file lock independently. Black lateral file has four adjustable leveling guides. File is certified by SCS to be in compliance with specific, indoor, air-quality emission requirements and meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Cabinet |
| Total Number of Shelves | 3 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| Total Number of Doors | 2 |
| Door Type | Side Open |
| Media Size Supported |
|
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Application/Usage | File Storage |
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 64.2" |
| Width | 36" |
| Depth | 18" |
| Weight (Approximate) | 90 lb |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 24% |
| Post-consumer-waste% | 24% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | SCS Indoor Advantage Gold |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.