Iceberg Portable Dry-erase Flipchart Easel
Stock #ICE30227
$512.09
/ 1 Each
- 1 + $512.09 EA
73" (6.1 ft) Width x 35" (2.9 ft) Height - Rectangle - Dent Resistant, Scratch Resistant, Portable - 1 Each
- Dry-erase surface; pads can be securely mounted to board with thumb screws
- Body is constructed of blow-molded, high-density polyethylene; 1" round, powder-coated steel legs
- Legs fold and lock into back cavity for protection and storage
- Grab handles for easy movement and stability
- Size: 35"W x 73"H
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Manufacturer Part Number | 30227 |
| Brand Name | Iceberg |
| Product Name | Portable Dry-erase Flipchart Easel |
| Product Description | Ingenuity Portable Flip-Chart Easel features a sturdy structure, smart design, easy setup and portability that make this easel a must for conference and meeting rooms, training and seminars, offices and schools. Styrene, dry-erase writing surface ensures effective collaboration and communication. Securely mount an easel pad to this board with thumb screws. Easel body is made of blow-molded, high-density polyethylene that is dent-resistant and scratch-resistant. Easily move this easel with side grab handles and steel legs that fold and lock into back cavity for protection and storage. Easel also includes an easy-access, side marker holder and accessory compartment. Legs are made of heavy-gauge, 1" round tubular metal with a powder-coat finish. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board Easel |
| Board Height | 35" (2.9 ft) |
| Board Width | 73" (6.1 ft) |
| Shape | Rectangle |
| Features |
|
| Weight (Approximate) | 29 lb |
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | 15 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.