Iceberg Presentation Flipchart Easel
Stock #ICE30237
$633.20
/ 1 Each
- 1 + $633.20 EA
33" (2.7 ft) Width x 73" (6.1 ft) Height - Rectangle - Dent Resistant, Scratch Resistant, Lightweight, Durable - 1 Each
- Dry-erase writing surface on one side
- 27" x 34" pads (sold separately) can be securely mounted to both sides of the board
- Easel is constructed of blow-molded, high-density polyethylene that resists scratches and dents
- Use grab handles and four locking casters for easy movement and stability
- Size: 33"W x 73"H
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Manufacturer Part Number | 30237 |
| Brand Name | Iceberg |
| Product Name | Presentation Flipchart Easel |
| Product Description | Ingenuity Presentation Easel features durability, sturdy structure, smart design and portability that make this easel a must for conference and meeting rooms, training and seminars, offices and schools. It is dual-sided and features a replaceable, dry-erase writing surface on one side as well as the ability to mount easel pads to both sides. Easel body is made of blow-molded, high-density polyethylene that is dent-resistant and scratch-resistant. A-frame design features a sturdy writing base, easy-access side marker holder, accessory tray and an inside storage shelf for projectors or pointers. Four locking casters ensure easy mobility from room to room. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board Easel |
| Board Height | 73" (6.1 ft) |
| Board Width | 33" (2.7 ft) |
| Shape | Rectangle |
| Features |
|
| Weight (Approximate) | 54 lb |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 35% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | 15 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.