Iceberg 55314 Economy Folding Table
Stock #ICE55314
$338.93
/ 1 Each
- 1 + $338.93 EA
Melamine Rectangle Top - 300 lb Capacity - 60" Table Top Length x 30" Table Top Width x 0.62" Table Top Thickness - 29" Height - Walnut - Wood Top Material - 1 Each
- Coordinates with any environment
- Wear-resistant, thermally fused melamine laminate
- Steel skirt support protects surface when stacking
- Foot caps protect your floor
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Manufacturer Part Number | 55314 |
| Brand Name | Iceberg |
| Product Model | 55314 |
| Product Name | 55314 Economy Folding Table |
| Product Description | Premium folding table offers a traditional look of wood laminate for everyday use in offices, homes, cafeterias, schools and banquet centers. Wear-resistant, melamine laminate, 5/8" thick top, with its sealed underside, repels moisture and spills. It is also resistant to hot and cold temperatures. Top is protected from accidental damage by the bullnose, black vinyl, T-mold edge. Steel skirt support with plastic corners protects surface when stacked in storage. 1" diameter steel legs are equipped with protective foot caps to protect flooring. Unfolded table stands 29" high. Table holds up to 300 lb. when evenly distributed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Length | 60" |
| Table Top Width | 30" |
| Table Top Thickness | 0.62" |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Edge Style | T-mold |
| Top Color/Finish | Melamine |
| Edge Color/Finish | Black |
| Top Material | Wood |
| Edge Material | Vinyl |
| Features |
|
| Color Family | Brown |
| Color/Finish | Walnut |
| Height | 29" |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 15 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.