Iceberg IndestrucTable TOO 1200 Series Folding Table
Stock #ICE65363
$324.52
/ 1 Each
- 1 + $324.52 EA
Rectangle Top - 250 lb Capacity - 72" Table Top Length x 18" Table Top Width - 29" Height - Indoor, Outdoor - Platinum, Powder Coated - Polyethylene Top Material - 1 Each
- Lightweight; easy to transport, set up and store
- Heavy-duty, blow-molded, high-density polyethylene top is dent-resistant and scratch-resistant
- Sturdy, 1" steel tube legs with powder-coat finish fold into underside when stored
- Platinum top; supports up to 250 lb. evenly distributed
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Manufacturer Part Number | 65363 |
| Brand Name | Iceberg |
| Product Line | IndestrucTable TOO |
| Product Series | 1200 |
| Product Name | IndestrucTable TOO 1200 Series Folding Table |
| Product Description |
Lightweight, durable and portable resin Folding Table is designed for both indoor and outdoor use. Heavy-duty, blow-molded, high-density polyethylene top is dent resistant and scratch resistant. Features contemporary design with radius edges. Sturdy, 1" steel tube legs with powder coated finish fold into underside and are protected when stored. Include nonmar feet. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Length | 72" |
| Table Top Width | 18" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Edge Style | Radius |
| Application/Usage |
|
| Top Material | Polyethylene |
| Features |
|
| Color Family | Gray |
| Color/Finish |
|
| Height | 29" |
| Weight (Approximate) | 32 lb |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 35% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | 15 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.