Iceberg Lightweight Adjustable Personal Table
Stock #ICE65491
$99.22
/ 1 Each
- 1 + $99.22 EA
Rectangle Top - X-shaped Base - Adjustable Height - 25" to 28" Adjustment - 30" Table Top Length x 20" Table Top Width - 28" Height - Charcoal - High-density Polyethylene (HDPE) Top Material - 1 Each
- Lightweight; easy to transport, set up and store
- Adjusts between 2 heights: 25" and 28
- Durable polyethylene is dent-resistant and scratch-resistant
- 5-year limited manufacturer warranty
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Manufacturer Part Number | 65491 |
| Brand Name | Iceberg |
| Product Line | IndestrucTable TOO |
| Product Name | Lightweight Adjustable Personal Table |
| Product Description | Perfectly sized, lightweight table provides extra space for parties, home office, crafts, workshop and so much more. Durable top of blow-molded high-density polyethylene is dent-resistant, scratch-resistant and easy to clean. Heavy-gauge, sturdy 1" steel tube legs with charcoal gray powder-coat finish fold into recessed channels for easy storage. Height is adjustable at either 25" or 28". Sturdy contemporary design supports up to 250 lb. evenly distributed. Personal Folding Table is ideal for indoor or outdoor use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Length | 30" |
| Table Top Width | 20" |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Tabletop Height Adjustment | 25" |
| Maximum Tabletop Height Adjustment | 28" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | X-shaped |
| Top Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Foldable | Yes |
| Features |
|
| Color Family | Gray |
| Color/Finish | Charcoal |
| Height | 28" |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 35% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 15 Year |
-
Iceberg IndestrucTable TOO Bifold Table - Rectangle Top - Contemporary Style - Height Adjustable - 72" Table Top Length x 30" Table Top Width x 2" Table Top Thickness - 29" Height - Indoor, Outdoor - Charcoal, Powder Coated - Tubular Steel - High-density Polyethylene (HDPE) Top Material - 1 Each
Stock #ICE65467
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.