Iceberg Maxx Legroom Wood Folding Table
Stock #ICE65834
$502.22
/ 1 Each
- 1 + $502.22 EA
Melamine Rectangle Top - Four Leg Base - 4 Legs - 30" Table Top Width x 96" Table Top Depth x 0.75" Table Top Thickness - 29" Height - Commercial, Institute - Walnut - Particleboard Top Material - 1 Each
- Innovative, open corner leg design provides maximum leg room and seating capacity
- Four-leg steel base with nonmar feet offers single cam, one-handed leg-fold release for easy setup
- 3/4" thick, melamine surface features a wear-resistant design with vinyl, T-mold edging
- Delivers extreme quality that meets every commercial and institutional need
- Folds flat for storage; bumpers protect tables when stacked
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Manufacturer Part Number | 65834 |
| Brand Name | Iceberg |
| Product Line | Maxx Legroom |
| Product Name | Maxx Legroom Wood Folding Table |
| Product Description | Folding table delivers extreme quality that meets every commercial and institutional need. Innovative, open corner leg design eliminates the need for a crossbar - providing maximum leg room and seating capacity. Single cam, one-handed leg-fold release saves setup time. Extremely durable, multipurpose rectangular table folds flat for storage. Bumpers protect tables when stacked. 3/4" thick, melamine surface features a wear-resistant design with vinyl, T-mold edging. Top is made of furniture-grade particleboard core. Melamine-sealed underside prevents moisture absorption. Four-leg base is made of steel and features nonmar feet. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Width | 30" |
| Table Top Depth | 96" |
| Table Top Thickness | 0.75" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Four Leg |
| Edge Style | T-mold |
| Number of Legs | 4 |
| Application/Usage |
|
| Top Color/Finish | Melamine |
| Base Material | Steel |
| Top Material | Particleboard |
| Edge Material | Vinyl |
| Features |
|
| Color Family | Brown |
| Color/Finish | Walnut |
| Height | 29" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | 5 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.