Iceberg OfficeWorks 68067 Mobile Training Table
Stock #ICE68067
$674.31
/ 1 Each
- 1 + $674.31 EA
Rectangle Top - 72" Table Top Length x 18" Table Top Width x 0.75" Table Top Thickness - Office - 1 Each
- Functional, durable, mobile
- Easily reconfigure with matching tables to improve meeting productivity
- Rectangular for collaboration and training
- Perforated metal modesty panel for stability
- Wear-resistant, gray melamine surface
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Manufacturer Part Number | 68067 |
| Brand Name | Iceberg |
| Product Line | OfficeWorks |
| Product Model | 68067 |
| Product Name | OfficeWorks 68067 Mobile Training Table |
| Product Description | Functional, durable, mobile training table can easily be reconfigured with matching tables to improve meeting productivity. The 3/4" thick, T-molded top features a wear-resistant, gray melamine surface. At 18" deep, the long-lasting, rectangular top is the perfect for collaboration and training. Strong, 1-1/2" thick offset dual legs allow maximum legroom and are made of heavy-gauge steel. Perforated metal modesty panel adds stability and function. Table easily rolls from place to place on 3" casters for improved navigation over transoms. Once you have your desired configuration or placement, two casters lock for stability. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Training Table |
| Table Top Length | 72" |
| Table Top Width | 18" |
| Table Top Thickness | 0.75" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Edge Style | T-mold |
| Number of Casters | 4 |
| Caster Size | 2" |
| Application/Usage | Office |
| Features |
|
| Weight (Approximate) | 45 lb |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 15 Year |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.