Iceberg Walnut Top Sit-to-Stand Table
Stock #ICE69305- 1 + $509.71 EA
Thermofused Melamine (TFM) Rectangle Top - Arch Base - 2 Legs - Height Adjustable - 36" to 42" Adjustment - 48" Table Top Length x 30" Table Top Width x 1.13" Table Top Thickness - 42" Height - Meeting, Conferencing, Lounge, Cafeteria - Assembly Required - Gray Walnut, Silver Gray - 1 Each
- Create flexible work spaces
- Option to sit or stand to increase productivity
- Supports active work postures
- Thermally fused melamine laminate for durability
- Nonskid arched feet
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Manufacturer Part Number | 69305 |
| Brand Name | Iceberg |
| Product Name | Walnut Top Sit-to-Stand Table |
| Product Description |
ARC Sit-to-Stand Table creates flexible work spaces that span across workstation, meeting, conference and even collaborative lounge/cafe zones. Use at the standard height at 36" for a traditional desk or adjust up to 42" tall to create a healthy option to sit or stand. Multiple height positions with pre-set spring buttons adjust at 3" increments. Versatile design lets you be comfortable in your element while supporting active work postures and increasing productivity. Solid, 1-1/8" thick, rectangular top features thermally fused melamine laminate in Gray Walnut. Two sturdy posts feature four nonskid arched feet to support the top. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Length | 48" |
| Table Top Width | 30" |
| Table Top Thickness | 1.13" |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Tabletop Height Adjustment | 36" |
| Maximum Tabletop Height Adjustment | 42" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Arch |
| Number of Legs | 2 |
| Application/Usage |
|
| Top Color/Finish | Thermofused Melamine (TFM) |
| Features |
|
| Color Family | Dual Color |
| Color/Finish |
|
| Height | 42" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | 5 Year |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.