Impact Large Cellulose Sponges
Stock #IMP7180PCT
$203.22
/ 24 / Carton
- 1 + $203.22 CT
1.7" Height x 4.2" Width x 7.5" Length - 24 / Carton - Cellulose - Yellow
- Highly absorbent material maintains luxurious lather
- Damp-packed to prevent drying out before use
- Washable material can be safely cleaned without diminishing qualities
- Reusable design reduces wasteful paper towel use
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Impact Products |
| Manufacturer Part Number | 7180PCT |
| Brand Name | Impact |
| Product Name | Large Cellulose Sponges |
| Product Description |
Cellulose sponge effectively wipes down surfaces to reduce wasteful paper towel use. Highly absorbent material holds 20 times its weight to easily maintain a luxurious lather. Individual, damp-packed wrapping keeps the sponge fresh until you're ready to clean. Washable material can be safely cleaned without diminishing the qualities of this sponge for sanitary, long-lasting use. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Type | Sponge |
| Application/Usage |
|
| Features | Washable |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Cellulose |
| Height | 1.7" |
| Width | 4.2" |
| Length | 7.5" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.