Impact 31" Pop Up Safety Cone
Stock #IMP9182
$42.15
/ 1 Each
- 1 + $42.15 EA
18" Width x 31" Height x 18" Depth - Cone Shape - Plastic - Black, Yellow - 1 Each
- Pop-up design lets you quickly secure areas
- Universal caution symbol and trilingual message ensure easy readability
- Plastic tube allows multiple mounting options for easy access
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Impact Products |
| Manufacturer Part Number | 9182 |
| Brand Name | Impact |
| Product Name | 31" Pop Up Safety Cone |
| Product Description |
Pop-up safety cone lets you quickly secure areas needing to be marked off. Triangular design features the universal caution symbol and trilingual message on each of the three sides to ensure easy readability. Plastic tube allows multiple mounting options for easy access. Safety cone is designed to fit the ProPack bucketless mop handle (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Traffic Cone |
| Shape | Cone |
| Product Color |
|
| Product Material | Plastic |
| Height | 31" |
| Width | 18" |
| Depth | 18" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.