Jonti-Craft Rainbow Accents Big Book Write-n-Wipe Easel
Stock #JNT0543JC
$496.38
/ 1 Each
- 1 + $496.38 EA
30" Height x 24.5" Width x 15" Depth - Baltic - Rubber, Acrylic - 1 Each
- Versatile design conveniently displays large books when open
- Easel folds down over storage space when not in use to secure items
- KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt
- MAXBrackets allow mobility without causing stress on wheels and brackets
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Manufacturer Part Number | 0543JC |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Product Name | Rainbow Accents Big Book Write-n-Wipe Easel |
| Product Description | Big Book easel uses a versatile station that conveniently displays larger-size books when open. Easel folds down over the storage space when not in use to secure items. Write-n-Wipe front can be decorated, display titles and more. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. MAXBrackets allow the unit to be moved effortlessly from room to room without causing stress on the wheels and brackets. Wheels are made of hard rubber and won't leave black marks on your floor. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints, where most of the stress occurs. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time, so your furniture can look as new as the day you purchased it. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Art Easel/Art Center |
| Color Family | Other |
| Product Color | Baltic |
| Product Material |
|
| Height | 30" |
| Width | 24.5" |
| Depth | 15" |
| Weight (Approximate) | 53 lb |
| Application/Usage | Book |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lifetime |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.