Jonti-Craft Rainbow Accents 5-section Coat Locker
Stock #JNT2681JCWW180
$894.50
/ 1 Each
- 1 + $894.50 EA
5 Compartment(s) - 50.50" Height x 48" Width x 15" Depth - Double Hook, Durable, Laminated, Rounded Corner - Black - 1 Each
- Double coat hooks in each section organize jackets, backpacks and more
- Top and bottom shelves provide additional space for boots and lunch boxes
- KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt
- TRUEdge is permanently thermo-fused to edges to prevent chipping
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2681JCWW180 |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Product Name | Rainbow Accents 5-section Coat Locker |
| Product Description | Five-section coat locker features double coat hooks in each section to hang jackets, backpacks and more. Top and bottom shelves provide additional space for boots and lunch boxes. Laminate is durable and features an easy-to-clean surface. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Standard Write-n-Wipe recessed backs can be easily wiped clean. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Rack |
| Total Number of Compartments | 5 |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 50.50" |
| Width | 48" |
| Depth | 15" |
| Weight (Approximate) | 149 lb |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.